Schimbari Legislative Pentru Obtinerea Permisului De Conducere

Incepand cu 11 iunie 2013, cei care isi doresc sa obtina permisul de conducere dupa ce urmeaza cursurile unei scoli de soferi acreditate, au parte de o examinare mai riguroasa. MAI a schimbat procedura de examinare.

Din Iunie, metodologia de examinare pentru obtinerea permisului de conducere devine mai aspra. Elevii vor trebui sa fie mai atenti la problele sustinute in fata organelor legii deoarece punctajul de penalizare a fost marit pentru fiecare eroare facuta.

La categoria B, C, CE, D, DE, la proba practica pot sa spun ca schimbarile se refera doar la majorarea cuantumului punctelor de penalizare si predomina sanctiunea de 9 puncte de penalizare pentru marea majoritate abaterilor, dar mai sunt si celelalte puncte. Pentru cazurile in care, in trafic, permisul de conducere ar fi trebuit suspendat, este clar ca nu se mai acorda permisul de conducere daca acel candidat a cumulat 21 de puncte“, a declarat Florin Sironka seful Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor. 

Sironka a mai aratat ca tot de la 11 iunie examinatorul trebuie sa inmaneze candidatului la sfarsitul probei de traseu o copie a anexei de concurs, pentru vedea greselile facute de-a lungul examenului si a le putea corecta ulterior, pana la urmatoarea sustinere.

„Se elibereaza o copie a anexei de examen ca sa stie unde anume a gresit, pentru ce a fost depunctat cu toate ca i se si spuneLa sfarsitul examenului, examinatorul are obligatia sa-i spuna motivele pentru care a fost declarat respins, sau ce a gresit efectiv, chiar daca numarul de puncte nu a fost de 21 si a reusit sa promoveze examenul“, a adaugat Sironka.

 

Citeste si:

Proba Teroretica Se Poate Sustine De Catre Persoanele Care Dau Examen Auto In Ziua Depunerii Dosarului

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024