Noul Cod Rutier : Permis De Conducere De La 17 Ani

Pana acum varsta minima legala pentru a obtine permisul de era de 18 ani, insa este posibil ca in curand si tinerii de 17 ani sa poata urca la volan. Tinerii de 17 ani, care obtin permisul de conducere s-ar putea insa sa fie obligati ca pana la varsta de 18 ani sa conduca doar daca in dreapta lor se afla un adult, deoarece cele 30 de ore de conducere efectuate de obicei la scoala de soferi nu sunt considerate suficiente.

In SUA, de exemplu, 53 de state au acordat permisul de conducere in urmatoarele situatii: varsta minima: 14 ani / 1 stat; 15ani / 6 state; 16 ani / 5 state; 16, 5 ani / 1 stat; 17 ani / 3 state; 18 ani / 7 state.

Pana atunci, insa, varsta minima pentru obtinerea permisului de conducere in Romania este de:
a) 16 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule AM, A1 si B1;
b) 18 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E si Tr;
c) 20 de ani impliniti, daca persoana are o experienta de cel putin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani impliniti, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 si D1E, precum si pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb si Tv.

 

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2022