Proiectul Care Interzicea Obţinerea Permisului De Conducere Pentru Cetăţenii Fără Opt Clase Absolvite A Fost Respins

Proiectul de lege care prevedea interzicerea obţinerii permisului de conducere pentru cetăţenii care nu au absolvit 8 clase a fost respins, asa cum era de asteptat, de către membrii comisiei, pentru că au considerat-o discrimnatorie.

Susţinatorii legii spun că măsura ar fi redus numărul de accidente rutiere, care ar fi provocate în unele situaţii de posesori de permis de conducere analfabeţi.

România se află pe primele locuri în Uniunea Europeană la categoria deceselor survenite în urma accidentelor auto. Principalele cauze ale deceselor au fost : nepurtarea centurii de siguranţă, viteza excesivă si şofatul sub influenţa băuturilor alcoolice.

Reglementările Codului Rutier actual nu mentionează un nivel minim de studii pentru obţinerea permisului de conducere. Un candidat trebuie doar să facă dovada că a urmat cursurile unei şcoli de şoferi autorizate sau că a luat lecţii de condus de la un instructor autorizat şi că este apt din punct de vedere medical să conducă pe drumurile publice.

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024