Modificari Pentru Obtinerea Permisului De Conducere

Noi modificari pentru obtinerea permisului de conducere

Ministerul de interne pare sa reanalizeze modalitatea de obtinere a permisului de conducere, dupa ce absolventii scolilor de soferi promoveaza proba teoretica.

Mai exact, acestia doresc sa puna in dezbatere publica noua modalitate de evaluare a viitorilor soferi. Daca se aproba, acestia nu vor mai fi nevoiti sa promoveze din nou examenul teoretic in cazul unui esec la proba practica.Proba teoretica va fi valabila 1 an de zile dupa promovarea ei, iar cursantii vor sustine numai proba practica care poate fi reluata la 15 zile, dupa ce fac dovada ca in acest timp au mai efectuat un mimin de 6 ore de conducere practica.

Modalitatea de sustinere a probei practice se va face astfel:
a) numai in poligon, pentru autovehiculele din categoria AM;
b) in poligon si traseu, pentru autovehiculele din categoriile A1, A2 si A;
c) numai in traseu, pentru autovehiculele din categoriile B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb si Tv.

Chiar si pentru cei care doresc sa obtina categoria AM se pregateste o supriza. Daca fac dovada absolvirii examenului teoretic inainte de 19.01.2013, data la care a intrat in viguare noul cod rutier, nu vor mai fi nevoiti sa faca dovada absolvirii unei scoli de soferi in aces sens, si se pot prezenta la proba teoretica in vederea obtinerii categorie.

Examenul pentru motociclisti, efectuat cu o masina si 3 persoane

La sustinerea probei practice in traseu pentru categoriile A1, A2 si A, candidatul va fi nevoit sa conduca motocicleta impreuna cu instructorul din cadrul unei unitati autorizate. In acest timp, examinatorul va face evaluarea candidatului dintr-un autovehicul apartinand aceleasi unitati autorizate, conduse de o persoana autorizate, iar comunicarea dintre cursant si examinator se va face prin intermediul telecomunicatiilor radio.

 

Citeste si : Modificarile Noului Cod Rutier

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024