Greseli Frecvente In Trafic

Traficul din Romania la ora actuala este unul infernal, plin de pseudosoferi care isi supraestimeaza experienta si incalca legea rutiera cat si legea bunului simt. In Romania numarul inmatricularilor creste de la an la an, odata cu el creste si numarul accidentelor. In privinta sigurantei rutiere, Romania ocupa locurile codase ale Europei, acest lucru nu ne mira tinand cont ca principalii stalpi ai sigurantei rutiere la noi lipsesc cu precadere.

Lipsa de responsabilitate pe soselele din Romania, lipsa infrastructurii, lipsa unui pachet legislativ care sa incurajeze si sa ajute acei putini adevarati soferi face ca traficul sa se transforme intr-o mare de nervi, cuvinte nu tocmai placute si chiar violente nedorite. Portretul robot al soferului indisciplinat si lipsit de respect il poti obtine dupa numai o zi in marile aglomeratii urbane. Presupun ca multora dintre voi vi s-a intamplat sa mergeti cu masina prin Bucuresti si un sofer de taxi sa va taie calea sau sa schimbe directia de mers brusc fara semnalizare obligandu-va sa franati. Respectul in trafic este o notiune din ce in ce mai rar intalnita printre soferi. Toata lumea se grabeste, drumurile sunt foarte aglomerate, scurtaturile la fel, singura sansa de a nu avea probleme este sa dam dovada de respect unii fata de ceilalti. Nu se intampla asta iar haosul se aseaza pe soselele din Romania.

Daca am pleca mai devreme la munca sau daca ne-am organiza mai bine, ne-am strange mai multi pentru a merge cu o singura masina la munca, poate traficul ar fi mai degajat.

Principalele abateri cel mai des intalnite sunt:

– depasirea vitezei legale

– nepastrarea distantei intre vehicule

– utilizarea mobiliului fara hands’free

– conducerea in starea de oboseala

– patrunderea in intersectie pe culoarea rosie a semaforului

– consumul de alcool inaintea urcarii la volan

 

Vorbitul la telefon, mancatul si machiatul in acelasi timp la volan dauneaza grav sanatatii celor din jur. In timp ce tu esti aranjat si pregatit de serviciu, soferii care au nesansa sa te intalneasca pe strada nu au o zi foarte buna. Cat de greu ar fi daca te-ai trezi mai devreme si ai face toate aceste lucruri in propria casa sau daca pur si simplu ai trage pe dreapta?

Soferii „isteti” sunt de departe cei mai enervanti. Ei sunt cei care merg pe unde vor chiar pe contrasens atunci cand se formeaza o coloana, cei care depasesc pe linie continua si iti taie fata sau depasesc viteza regulamentara. Alta categorie sunt soferii care se urca la volan cu teama de trafic sau sunt foarte precauti si blocheaza o coloana din cauza vitezei foarte mici, indiferent daca circula pe o sosea cu o singura banda, unde depasirea este interzisa.

Din pacate acest tip de incalcari a legilor rutiere si a legilor nescrise face ca soselele sa devina un adevarat teatru periculos in care toti suntem actori de la pietoni, soferi pana la politisti. Este treaba noastra a instructorilor auto sa incercam sa ajutam viitorii soferi sa le insuflam din experienta noastra.

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2022