Ce Nu Trebuie Sa Va Lipseasca Din Dotarea Masinii

Prin lege, soferii sunt obligati sa aiba in dotare: trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator. In plus, produsele aflate in dotare trebuie sa fie omologate. La un control de rutina puteti prima amenda in cazul in care se constata ca aceste lucruri sunt contrafacute. Asadar,mare atentie atunci cand achizitionati seturi de siguranta auto.

Acestea trebuie sa fie omologate, in conformitate cu toate prevederile legale. Nu trebuie neglijat nici faptul ca termenul de valabilitate al substantelor si materialelor din trusa medicala este de 18-24 de luni.

Politia Rutiera ne informeaza intr-un comunicat oficial :

Directia Politiei Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane, aduce la cunostinta tuturor conducatorilor de autovehicule si tramvaie, obligativitatea ca acestea sa aiba in dotare truse medicale de prim ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate, atunci cand sunt conduse pe drumurile publice.

Aceasta obligativitate nu este o prevedere noua pentru conducatorii de autovehicule, intrucat ea dateaza din vechea legislatie rutiera, respectiv din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195 din 12. dec. 2002, publicata in Monitorul Oficial nr. 958/28.dec.2002, si se regaseste in continutul art.115, alin.(1).

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024