Din 2012 Scade Pragul Alcoolemiei In Romania

De la 1 ianuarie, intra in vigoare noul cod rutier si scade pragul alcoolemiei de la care fapta este considerata o infractiune.

Pana acum soferii care erau prinsi bauti la volan, erau amendati pana la pragul de 0,8 alcoolemie in sange si ramaneau fara permis 3 luni de zile. Acest prag scade la 0,5. Asadar daca un agent va opreste si va supune testulului de alcoolemie, iar acesta va indica, sa zicem 0,3 la mie in aerul expirat, ceea ce va insemna cel putin 0,6 alcoolemie la testul de sange, va veti alege cu dosar penal, pe langa suspendarea permisului si riscati o pedeapsa intre 1 si 5 ani de inchisoare.

Initiativa de reducere a pragului apartine directiei politiei rutiere si a fost aprobata de Camerea Deputatilor. Responsabilii spera ca soferii nu vor mai urca la volan dupa ce au baut un pahar de vin sau o bere.

In plus, amenzile de circulatie din legislatia romaneasca se vor majora. Astfel, toti soferii trebuie sa stie care sunt noile valori pe care politistii ii vor pune sa le plateasca, atunci cand incalca legea rutiera.

Oamenii legii fac apel la scolile de soferi sa le transmita gravitatea faptului de a te urca baut la volan cursantilor, astfel incat acestia sa constientizeze pericolul.

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2022