Condusul Pe Timp De Iarna

In sezonul de iarna,  zapada, gheata sau poleiul dau batai de cap conducatorilor auto. Condusul pe timp de iarna necesita o atentie marita si o masina echipata corespunzator.

 

 

Cauciucurile de iarna ofera mai multa siguranta pe un carosabil dificil. Soferii sunt obligati sa-si echipeze autoturismele cu cauciucuri de iarna, putand plati, in caz contrar, amenzi de pana la 4.000 de lei.Fie ca esti persoana fizica, fie ca detii o scoala de soferi, aceste prevederi trebuie respectate.

 

Inainte de a pleca la drum curatati parbrizul si farurile.

 

Se recomanda sa circulati cu o viteza mai mica decat cea cu care circulati in conditii normale. In apropierea intersectiilor sau a trecerilor de pietoni puteti merge chiar si cu viteza intai pentru a evita orice risc de accident.

 

Schimbati treptat viteza pentru a evita riscul de a pierde directia autovehiculului.

 

O alta masura de siguranta consta in  acordarea unui spatiu suficient intre masina dvs. si masina din fata.

 

Franati usor pentru a evita deraparea pe carosabilul acoperit de polei sau de gheata.

 

Daca aveti drumuri in afara orasului, fiti atenti pe drumurile mai putin circulate si luati-va masuri de precautie in cazul in care veti ramane impotmoliti (sa aveti mereu in masina o lopata si nisip).

Save

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2022