TAXA AUTO dispare. Timbrul auto de mediu inclus in pretul combustibililor

Taxa nu a fost niciodata incasata in conformitate cu normele UE. Inca din 2008, statul a incasat aceasta taxa, denumita de-a lungul anilor „Taxa pe poluare”, „Taxa pentru emisiile poluante”, „Timbrul de mediu”, desi nu era legala din punct de vedere al legislatiei UE.

Statul a fost si este obligat sa returneze toate sumele incasate sub diversele denumiri.

Initial vizand autoturismele second-hand, taxa a fost extinsa si la autovehiculele noi.

Solutia gasita presupune modificarea legislatiei in conformitate cu principiul ”poluatorul plateste”, astfel incat cumparatorii de autovehicule sa nu mai plateasca taxa, declarata ilegala de UE, ci aceasta sa fie continuta in pretul carburantilor, potrivit unor surse guvernamentale, citate de cursdeguvernare.ro.

Astfel, se adauga 5 bani la litrul de combustibil, bani care vor ajunge in conturile administrate de Ministerul Mediului – autoritate care are de restituit taxele percepute pana acum.

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024