Proba Teroretica Se Poate Sustine De Catre Persoanele Care Dau Examen Auto In Ziua Depunerii Dosarului

De acum proba teroretica se poate sustine de catre persoanele care dau examen auto in ziua depunerii dosarului

Conform noilor reglementari ale Ordinului ministrului Afacerilor Interne publicat marti in Monitorul Oficial, persoanele ce se deplaseaza la politie pentru a-si depune dosarul pentru sustinerea examenului de conducator auto pot alege optiunea de a sustine proba teoretica in acceasi zi, nefiind obligati.

Joi, Mihai Enache, purtatorul de cuvand al Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor, a declarant urmatoarele: „Printre principalele noutăţi pe care le aduce Ordinul nr. 82 din iunie 2013, care modifică şi completează Ordinul din 2010, este faptul că în momentul în care cetăţeanul se prezintă la ghişeu cu dosarul pentru a fi luat în evidenţă va putea susţine examenul în aceeaşi zi”

In plus, pe langa aceste modificari prin acest act normativ, persoanele ce doresc obtinerea permisului pentru categoria AM (mopede) vor sustine examenul ce consta in doua probe, una teoretica si una poligon, iar motociclistii vor mai avea inca o proba (de traseu) pe lange cele doua mentionate anterior.

Mihai Enache declarand:„Un alt element de noutate îl constituie faptul că pentru categoria AM, pentru mopede, examenul va consta într-o probă teoretică şi una în poligon, iar pentru motocicletele din categoriile A, A1, A2, pe lângă proba teoretică şi proba de poligon, se introduce proba de traseu. Pentru proba de traseu, candidatul care conduce motocicleta este însoţit, în spate, de un instructor din cadrul şcolii de şoferi pe care a absolvit-o, iar poliţistul examinator se va afla într-o maşină a şcolii de şoferi, condusă de asemenea de un lucrător din cadrul şcolii de şoferi, şi îi va da comenzile candidatului prin mijloace radiofonice”

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024