Prima Femeie Instructor Auto Din Romania

Barbara Panco este prima femeie instructor auto din România. A absolvit şcoala de şoferi amatori din Judeţului Ilfov în 1976 şi de atunci a condus camioane, taxiuri, autobuze, maşini de teren. De asemenea, Barbara Panco, a învăţat aproximativ 1.500 de elevi să conducă o maşină.

 

La începutul anilor ’80 a câştigat premii la Raliul Femeii şi la Campionatele de Îndemânare Auto. Pe lângă toate aceste realizari, în 2008 a publicat la editura Humanitas cartea „Legislaţia rutieră pe înţelesul tuturor”.

Barbara Panco nu s-a lăsat intimidată de preconceptiile din acea vreme. La prima şcoală la care a vrut să se inscrie, directorul i-a spus :„Dumneata nu ştii că nu există femeie instructor?!”.

Cand s-a dus să se inscrie la cursul de instructori de la Buftea, i-a spus directorului că există femeie prim-ministru, Indira Gandhi. „Chiar credeţi că e mai uşor să fii prim-ministru decât instructor auto?” a conchis Barbara.  I s-a răspuns:  „Du-mă până la Bucureşti şi înapoi. Dacă-mi place, te iau”.  

Astfel, Barbara Panco a reuşit să ajungă la vârsta de 29 de ani prima femeie instructor auto din România.

 

Puteti citi povestea pe larg, pe site-ul historia.ro.

Save

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024