Noutati privind recuperarea taxelor de poluare, timbrului de mediu si taxelor de emisii speciale

Pentru a veni in sprijinul persoanelor indreptatite sa li se restituie sumele achitate pentru taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule si timbru de mediu pentru autovehicule, dar care nu aveau cum sa anexeze dovada platii acestora, in copie sau original, Guvernul Romaniei a aprobat unele modificari.

Astfel, conform prevederilor art.1 alin.(4) din O.U.G. nr.52/2017, asa cum acesta a fost modificat in urma intrarii in vigoare a O.U.G. nr.25/2018, incepand cu data de 30.03.2018, la depunerea cererii de restituire a sumelor reprezentand taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule si timbru de mediu pentru autovehicule, adresata organului fiscal competent, nu mai este necesara anexarea documentului doveditor al plații taxei precum si a copiilor carții de identitate a vehiculului si a certificatului de inmatriculare.

Cererile pentru restituire trebuie depuse la organul de administrare fiscala, ANAF. Gasesti link catre formularul pe care trebuie sa-l completezi aici.

Sursa stire: https://www.drpciv.ro/news-details.html?doc=5ab11876fa4e9422012c2b6a

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024