Cat este valabila scoala de soferi?

Conform legislatiei din Romania, scoala de soferi este valabila 12 luni de la data absolvirii, adica de la data efectuarii ultimei ore de conducere. Aceasta data este inscrisa in fisa de scolarizare. Astfel, ai la dispozitie 1 an ca sa promovezi proba teoretica si practica a examenului auto. Recomandarea noastra este sa sustii probele imediat ce ai absolvit scoala pentru a profita din plin de cunostintele si deprinderile asimilate pe parcursul ei.

Daca nu ai reusit sa iei carnetul pe parcursul acestui an, atunci trebuie sa reiei integral cursurile teoretice si practice, pentru a intocmi un nou dosar pentru permis, deoarece, din punct de vedere legal, dosarul de scolarizare nu poate fi prelungit.

Care este valabilitatea celorlalte documente din dosar?

  • Fisa medicala + avizul psihologic sunt valabile 1 an de la efectuarea lor.
  • Cazierul judiciare este valabil 6 luni de la eliberare.
  • Taxa de permis nu expira. Dovada platii putand fi folosita si pentru noul dosar.
  • Fisa de scolarizare este eliberata de scoala auto si este valabila 1 an.
Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024