Noi Propuneri Pentru Schimbarea Codului Rutier

Un nou proiect de modificare a Codului Rutier a fost initiat de catre parlamentarii Romaniei. Codul Rutier va fi modificat incepand cu data de 1 iulie 2014, daca propunerile vor fi aprobate. Va prezentam mai jos schimbarile propuse:

  • Modificarea alineatului 2 a articolului 32, litera b, privind includerea serviciului public Salvamont in randul institutiilor care au dreptul de folosinta a girofarurilor si a mijloacelor de avertizare sonora.
  • Reintroducerea dreptului utilajelor agricole de a circula pe drumurile publice.
  • Cresterea cuantumului amenzilor.

 

Codul Rutier presupune stabilirea amenzilor contraventionale  in functie de numarul punctelor amenda aplicate. Punctul de amenda va creste la 90 de lei, de la 1 iulie 2014, astfel ca cea mai mica amenda contraventionala va fi de 180 de lei, iar cea mai mare 1800 de lei.

Clasele de sanctiuni din Codul Rutier sunt structurate astfel:

1.  Clasa I – 2 la 3 puncte amenda;

2.  Clasa II – 4 sau 5 puncte amenda;

3.  Clasa III – de la 6 la 8 puncte amenda;

4.  Clasa IV – de la 9 la 20 de puncte amenda;

5.  Clasa V – de la 21 la 100 puncte amenda, numai pentru persoanele juridice.

 

Un exemplu concret : daca s-a constatat ca ati depasit viteza legala cu 51- 60 de km la ora, atunci permisul dvs. de conducere va fi suspendat pentru 90 de zile si veti primi o amenda intre 810 si 1800 lei ( 9-20 puncte de amenda).

Noile schimbari, odata aprobate, se vor reflecta inclusiv in noile variante de teste DRPCIV care vor trebui reactualizate conform modificarilor aduse Codului Rutier.

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2022