INSTRUCTIUNI DE PRIM AJUTOR IN ACCIDENTE DE CIRCULATIE

Organizarea activitatii de acordare a primului ajutor este deosebit de importanta. Printr-o actiune ordonata, competenta si fara gesturi inutile se castiga timp pretios, element deseori esential pentru salvarea victimelor.
In momentul in care se intervine pentru salvarea victimelor unui accident trebuie respectate urmatoarele principii:
•    Victima nu se mobilizeaza de la locul accidentului decat in cazul in care situatia din teritoriul respectiv continua sa fie periculoasa pentru victima sau / si pentru cel care acorda primul ajutor!
•    Primul ajutor se acorda la locul accidentului!
•    In primul rand se evalueaza gravitatea starii victimei si dupa aceasta evaluare se alerteaza imediat Ambulanta!
Tinand cont de aceste principii, este bine ca actiunea dumneavoastra sa se desfasoare in urmatoarea succesiune:
1.    Semnalizati accidentul (evitati cresterea numarului de victime)!
2.    Degajati accidentatul!
3.    Acordati primul ajutor!
4.    Chemati Ambulanta!
5.    Supravegheati victima si continuati, daca este nevoie, sa-i acordati primul ajutor pana la sosirea Ambulantei!

Semnalizarea accidentului
Prima preocupare pe care trebuie sa o aveti este sa actionati in asa fel incat numarul de victime sa nu creasca.
Nu de putine ori, din dorinta de a fi de ajutor victimelor unui accident de trafic, martorii se precipita spre locul accidentului uitand ca, fara o asigurare minima, pot deveni la randul lor, victime.
Nu uitati ca vizibilitatea la locul accidentului poate fi slaba, fapt care, asociat unei actiuni dezordonate si precipitate a martorilor, poate surprinde pe ceilalti participanti la trafic!
Din aceste motive, luati imediat masurile necesare pentru semnalizarea vizibila a locului accidentului. In mod ideal acceasta semnalizare se face astfel:
Asezati un triunghi reflectorizant la locul accidentului!
Nu lasati nesupravegheat acest triunghi!
Daca nu aveti la dispozitie triunghi reflectorizant, folositi orice alte mijloace pentru semnalizarea accidentului.
Simpla amplasare a cate unei persoane la minimum 50 de metri in spatele sau in fata locului in care s-a produs evenimentul rutier si gesturile de avertizare ale acestora pot fi extrem de utile.
Degajarea accidentatului
Urmatoarele situatii pot impune degajarea pacientului:
•    pacientul se afla într-o masina instabila, ce urmeaza a se rasturna
•    pacientul se afla într-o masina cu pericol iminent de explozie
Înainte de a începe degajarea victimei se verifica sa nu fie prinse picioarele pacientului de pedale, se desface centura de siguranta.

 

Accidentatul va fi menajat la maximum. Se vor evita gesturile brutale si mobilizarea lui excesiva. Scoaterea accidentatului din autovehiculul avariat se va face cu cea mai mare blandete, procedandu-se la degajarea prin eliberarea metodica, la nevoie cu sacrificarea materialelor ce il acopera.
Daca trebuie sa mobilizati o victima a unui accident de trafic, nu uitati ca aceasta poate avea o fractura de coloana vertebrala!
Din acest motiv, mobilizarea victimei trebuie facuta in asa fel incat coloana vertebrala sa fie mentinuta dreapta. In caz contrar, manevrele necontrolate efectuate de dumneavoastra pot sa agraveze starea pacientului prin lezarea maduvei spinarii. Aceste manevre se pot solda cu paralezii ireversibile sau chiar cu moartea victimei.
Manevrele se desfasoara in urmatoarea succesiune:
•    cu un brat salvatorul sprijina ceafa accidentatului, iar cu celalalt mandibula;
•    se aseaza bratul victimei dinspre lateral peste abdomen, dupa care salvatorul apuca victima cu celalalt brat al sau, ca o chinga trecuta pe sub spate si axila;
•    salvatorul imobilizeaza mandibula accidentatului iar cu bratul fixeaza suplimentar capul acestuia;
•    printr-o miscare de tractiune – rotatie, accidentatul este scos de pe scaun.

 

Odata scoasa din masina, asezarea ei pe sol impune de asemenea respectarea anumitor reguli cu foarte mare strictete si anume: capul va fi mentinut în permanenta în ax.
În cazul în care victima este gasita culcata pe burta, examinarea nu se poate face decât dupa asezarea lui în decubit dorsal (culcat pe spate). Pentru acest lucru este nevoie de minimum trei persoane. Unul dintre salvatori se aseaza la capul victimei, îl v-a pune în ax si îl v-a imobiliza comandând întreaga operatiune de întoarcere. Ceilalti salvatori se vor aseza lateral de victima, cât mai aproape de ea, ridicând bratul dinspre salvatori în sus, lânga capul victimei. La comanda celui aflat la cap, toti salvatorii vor efectua întoarcerea în acelasi timp, mentinând în permanenta coloana pacientului în ax.
Degajarea accidentatului se face cu urmatoarele precautii:
•    se urmareste mentinerea permanenta a coloanei vertebrale in linie dreapta (cap, gat , trunchi) pentru a evita lezarea maduvei spinarii in cazul unei fracturi de coloana;
•    in cazul unei fracturi inchise, membrul fracturat se mentine in pozitia gasita, fara a incerca punerea in pozitie normala;
•    in cazul fracturilor inchise, se evita manevrele inadecvate, pentru a nu le transforma in fracturi deschise.
Este interzisa exercitarea de tractiuni asupra partilor vizibile (membre, cap) si a hainelor pentru degajarea accidentatului.
Dupa degajare, victima va fi intinsa cu blandete pe o patura sau pe niste haine.
Acordarea primului ajutor
Dupa ce ati degajat victima, trebuie sa aveti imediat in vedere controlarea functiilor vitale ale acesteia. Concret, trebuie sa decideti rapid daca victima este constienta, daca respira si daca circulatia sangelui este mentinuta.
Pentru aceasta, procedati in felul urmator:
1.    Verificati starea de constienta!
In acest scop, incercati sa vedeti daca victima raspunde la intrebarile dumneavoastra (ce s-a intamplat, cum va simtiti, ce va doare?). In timp ce ii adresati aceste intrebari, puneti mainile dumneavoastra pe umerii victimei si miscati-o usor.
Daca nu va raspunde la intrebari, atunci incercati sa vedeti daca victima reactioneaza la durere.
Pentru aceasta, incercati sa ii provocati mici dureri, strangand-o de varful degetelor sau de lobul urechii, sau pur si simplu ciupind-o de piele.
Daca victima reactioneaza la intrebarile dumneavoastra, sau la provocarea de dureri, atunci ea este constienta.
In aceasta situatie, victima are respiratia si circulatia sangelui prezente.
Daca victima este constienta, faceti un inventar al leziunilor pe care aceasta le are (fracturi, rani etc) si dupa aceasta evaluare, alertati Ambulanta prezentand constatarile dumneavoastra privitoare la starea accidentatului. Evaluati apoi periodic starea acestuia pana la sosirea Ambulantei.
Daca victima nu a reactionat la intrebari sau la durere, atunci inseamna ca starea ei de constienta nu mai este prezenta.
Daca victima nu este constienta, trebuie sa actionati rapid in urmatoarea succesiune:
Solicitati ajutor !
Daca veti constata ca victima nu este constienta, atunci solicitati imediat ajutorul altor martori ai accidentului; nu uitati ca este mai usor ca primul ajutor sa fie acordat de doua sau mai multe persoane decat de catre una singura.
2.    Eliberati caile respiratorii ale victimei!
In acest scop, scoateti toti corpii straini aflati in gura accidentatului (resturi de imbracaminte, pamant etc) si protezele dentare mobile. Daca si numai daca sunteti siguri ca victima nu are un traumatism ala coloanei cervicale ( a gatului), care sa se fi soldat cu fractura coloanei vertebrale la nivelul gatului, atunci faceti extensia capului.
Pentru aceasta, puneti o mana pe fruntea victimei in timp ce cu doua – trei degete ale celeilalte maini asezate sub barbie ridicati capul “pe spate”.
Controlati existenta respiratiei victimei !
Tinand capul victimei in extensie (ridicat “pe spate”), apropiati-va cu urechea de gura acesteia, in timp ce privirea dumneavoastra este indreptata spre pieptul accidentatului. In felul acesta, aveti posibilitatea sa-i auziti respiratia, sa o simtiti cu pielea obrazului dumneavoastra, si in acelasi timp sa vedeti eventual miscarile respiratorii ale pieptului accidentatului.
Controlati existenta circulatiei sangelui!
Aceasta manevra se executa prin cautarea pulsului la artera carotida. Artera carotida se poate palpa pe partea laterala a gatului, la doi – trei cm distanta de cartilajul tiroid (marul lui Adam).
Cautati pulsul la artera carotida atat pe partea dreapta cat si pe partea stanga a gatului.
In urma acestei evaluari a functiilor vitale ale accidentatului, va puteti afla in una din uramtoarele trei situatii:
   Victima are respiratie si are puls;
In aceasta situatie asezati victima in pozitie de siguranta. Aceasta pozitie va asigura libertatea permanenta a cailor respiratorii ale victimei. In acest mod, spre exemplu, chiar daca accidentatul va avea varsaturi, aceasta pozitie va exclude posibilitatea ca varsatura sa fie aspirata in caile respiratorii. Nu uitati, la o persoana in stare de inconstienta lasata sa zaca pe spate, exista riscul ca baza limbii sa cada in faringe, fapt care va avea drept consecinta asfixierea victimei.
Dupa ce ati asezat victima in pozitie de siguranta, chemati Ambulanta.

o    Victima nu respira dar are puls (stop respirator)
Daca accidentatul nu respira ( dar are puls) incepeti imediat ventilatia artificiala (respiratia gura la gura).
Pentru aceasta, procedati in felul urmator:
•    Asezati capul victimei in extensie, asa cum s-a mentionat anterior.
•    Pensati nasul victimei intre degetul aratator si degetul mare al mainii dumneavoastra care a fost anterior amplasata pe fruntea accidentatului.
•    Ridicati barbia victimei cu doua – trei degete.
•    Prin intermediul batistei salvatorului, fixate-va etans gura de gura victimei si suflati aer in caile respiratorii.
•    Dupa fiecare insuflare, desprindeti-va gura de gura victimei si permiteti acesteia sa expire.
•    Reluati o noua insuflare dupa ce toracele a revenit la pozitia initiala.
Faceti 10 ventilatii artificiale dupa care anuntati Ambulanta! Continuati ulterior ventilatia artificiala pana la sosirea Ambulantei!

o    Victima nu respira si nu are puls ( stop cardiac si respirator)
Aceasta situatie este de o gravitate deosebita.
Trebuie sa retineti faptul ca in cazul aparitiei stopului cardio – respirator, sansa de a reanima victima numai prin fortele dumneavoastra este foarte redusa. De aceea, primul lucru pe care trebuie sa il faceti cand constatati absenta respiratiei si a pulsului este sa solicitati imediat ajutor si sa chemati Ambulanta. Sarcina dumneavoastra este ca in continuare sa incercati sa mentineti functiile vitale ale victimei (respiratia si circulatia sangelui) pana la sosirea echipajului Ambulantei, care prin dotarea tehnica de care dispune si prin pregatirea speciala pentru astfel de situatii, poate actiona eficient.
Mentinerea functiilor vitale se va face prin respiratie artificiala si prin masaj cardiac extern dupa cum urmeaza:
•    executati doua respirati gura la gura dupa tehnica expusa anterior;
•    cautati punctul de presiune (punctul in care se va executa masajul cardiac extern). Pentru aceasta, fixate-va un deget pe marginea cutiei toracice si miscati degetul de-a lungul acestei margini, pana simtiti capatul inferior al osului pieptului (apendicele xifoid);
•    deasupra acestui reper, asezati inca doua degete. Punctul de presiune se va afla in acest moment deasupra reperului format de aceste doua degete.
•    Asezati podul unei palme in punctul de presiune;
•    Asezati cealalta palma peste palma fixata in punctul de presiune;
•    Comprimati toracele victimei prin miscari ferme executate cu greutatea corpului dumneavoastra aplicata din umeri in lungul bratelor.
Atentie! Comprimarea toracelui victimei trebuie facuta astfel incat sternul (osul pieptului) sa se infunde cu 4 – 6 cm.
•    Continuati aplicarea masurilor de reanimare (resuscitare) in succesiune 2 la 15, adica efectuati cate doua respiratii gura la gura urmate de 15 compresii toracice si asa mai departe.
In cazul in care resuscitarea este executata de doua persoane, atunci una dintre acestea se va ocupa de ventilatie, timp in care cea de a doua va face masajul cardiac. In aceasta situatie, succesiunea va fi de 1 la 5 (o ventilatie , cinci compresii toracice ).
Nu intrerupeti masurile de reanimare decat in momentul in care pacientul este preluat de catre personalul Ambulantei.
In momentul in care solicitam interventia Ambulantei trebuie sa furnizam urmatoarele informatii absolul necesare:
1.    Unde s-a petrecut accidentul (adresa exacta si puncte de reper);
2.    Ce s-a intamplat;
3.    Cati raniti sunt;
4.    De unde se da alarma (numele persoanei care solicita interventia Ambulantei, adresa si numarul de telefon).

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024