I. Asigurarea Unui Transport Rapid Si Netraumatizant In Cazul Unui Accident Rutier

In cazul in care este necesar a se acorda primul ajutor unui numar mare de accidentati, trebuie facut un triaj al cazurilor in functie de gravitatea fiecaruia.
Cazuri de prima urgenta
Cazurile de prima urgenta sunt cele in care accidentatul prezinta stop cardio-respirator, hemoragii mari care nu pot fi oprite prin garou, hemoragii ale organelor interne, plagi mari la nivelul plamanilor, stare de soc .
Cazuri de urgenta a doua
Cazurile de urgenta a doua sunt reprezentate de accidentatii cu hemoragii arteriale care pot fi oprite prin garou, plagi mari abdominale, amputatii de membre si mari distrugeri osoase si musculare, accidentatii care si-au pierdut cunostinta.
Cazuri de urgenta a treia
Cazurile de urgenta a treia sunt reprezentate de accidentatii cu traumatisme cranio-cerebrale, vertebro-medulare si de bazin, insotite de fracturi si de leziuni ale organelor interne, fracturi deschise, plagi profunde, hemoragii diverse.
Urgente obisnuite
Ceilalti accidentati intra in categoria urgentelor obisnuite
In functie de categoria de urgenta, se acorda primul ajutor si se asigura transportul accidentatilor.
Pozitia in care vom transporta victima, variaza in functie de genul leziunii si de starea generalaa accidentatului
•    bolnavul politraumatizat, constient, va fi lungit pe spate;
•    bolnavul politraumatizat, in stare de inconstienta, mai ales daca are traumatism cranian, va fi lungit pe orizontala, insa cu capul pe o parte;
•    bolnavul care a pierdut mult sange prin hemoragie va fi culcat pe spate cu corpul inclinat astfel incat capul sa se afle mai jos decat restul corpului;
•    bolnavul cu rani ale abdomenului va fi culcat pe spate cu coapsele flectate;
•    in fracturile coloanei vertebrale, bolnavul se aseaza pe spate pe un plan dur;
•    in cazul fracturii coloanei cervicale (oasele gatului), bolnavul se aseaza pe spate;
•    in traumatismele toracice cu fracturi ale coastelor, daca bolnavul nu prezinta tulburari respiratorii (sufocare, cianoza, agitatie), va fi asezat pe spate cu toracele ridicat cat mai sus.

In cursul transportului accidentatilor comatosi se foloseste pipa GUEDELL care este o piesa din material plastic in forma de secera, prin a carei aplicare se previne obstructia cailor respiratorii superioare prin caderea bazei limbii peste orificiul glotic.
Introducerea pipei necesita punerea capului in extensie.
Varful pipei aluneca pe peretele superior al cavitatii bucale, concavitatea pipei fiind orientate in sus; in momentul in care varful pipei a ajuns la nivelul peretelui gatului, pipa se roteste cu concavitatea in jos pe fata superioara a limbii.

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2022