Franare Automata Obligatorie Pentru Autovehicule Din 2014

Franare automata obligatorie pentru autovehicule din 2014

Potrivit unei legi care este propusa spre adoptate la Parlamentul European, incepand din 2014 toti producatorii auto vor fi obligati sa isi doteze autovehiculele cu sisteme de franare automata de urgenta.
Intitulate AEB (Autonomous Emergency Braking), aceste sisteme pot anticipa o coliziune frontala si opri masina printr-un sistem complex de senzori dispozitive.
In functie de gradul de complexitate sistemele incetini masina sau daca este nevoie chiar sa o opreasca. Comisarul European Phillippe Jean spera ca aceasta directiva sa reduca numarul accidentelor grave si astfel sa avem mai putine accidente pe drumurile publice.Conform unor studii aceste sisteme pot reduce cu pana la 37% cazul accidentelor mortale.
Ramane de vazut in ce masura legea va trece si se va pune in practica si mai ales in ce masura cursantii care urmeaza cursurile scolii de soferi bucuresti pe astfel de masini vor fi infulentati de astfel de sisteme.
Scoala de soferi , scoala de soferi bucuresti , scoala de soferi militari , scoala de soferi gorjului.
Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024