Acceleratiile Energice.De Ce Trebuie Sa Le Evitam

Atunci cand va aflati la volanul masinii este indicat sa mergeti pe cat posibil cu o viteza constanta.Intotdeauna, orice accelerare ne va da un consum de combustibil marit, deoarece acest moment este principalul consumator de carburant.Intotdeauna trebuie sa corelati treptele de viteza cu turatia motorului.

Nu putem accelera de la 20 la 60 km/k daca suntem in treapta a-4-a.Daca va trebui sa franam ea va fi insotita si de o retrogradare a treptelor de viteza.Atentie ca nici invers nu este bine.Nu trebuie sa acceleram foarte mult intr-o teapta de viteza inferioara.Masina trebuie accelerata pana la cuplul maxim, adica cam la 30% din turatia maxima la un diesel si la 55% din turatia maxima la o masina pe benzina.La unele automobile exista un indicator al momentului optim de schimbare al treptelor de viteza.Pana sa existe asa ceva la fiecare masina o ureche invatata s asculte motorul este de bun augur.

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024