Scoala De Soferi Categoria C, CE – Sfaturi

O sa incercam sa va dam cateva sfaturi atunci cand vreti sa faceti cursuri pentru scoala de soferi categoria CE si scoala de soferi categoria C.
In primul rand trebuie sa alegeti o scoala de soferi care sa ofere astfel de cursuri, care sa fie autorizata pentru categoriile C, CE. Dupa ce ati ales-o si sunteti siguri ca este scoala de soferi cea mai potrivita pentru dumneavoastra, este bine sa sunati pentru a vedea ce cuprinde pretul. De obicei toata scolile de soferi oferta cursurile de legislatie si de conducere. Analizele medicale, testarea psihologica si cazierul judiciar or sa fie in sarcina dumneavoastra.
Un lucru foarte important este si masina pe care dumneavoatra o sa invatati. Atentie pentru ca multe scoli de soferi au masini mici de 7,5t, cu care pot obtine autorizatia de profesare pentru aceste categorii, dar care va pot dezavantaja atunci cand o sa conduceti un autocamion de 16t sau tir.
Este bine sa fiti atenti la acest aspect si sa consultati site-ul scolii de soferi in vederea vizualizarii fotografiilor cu masina pe care o au la dispozitie.Daca nu au poze intrebati la telefon ce tonaj are  masina pe care o sa invatati. O masina buna, apropiata de tir trebuie sa aiba 16t plus remorca. Pana la sfarsitul scolii, nu mai trebuie sa platiti niciun cost suplimentar pentru motorina sau alte taxe.
Costul care il cer pentru acest serviciu este costul total pana cand dumneavoastra obtineti documentele de la ei cu care va puteti duce sa va inscrieti la politie.
Dupa ce o sa promovati proba teoretica cu chestionarele legislative, va trebui sa vorbiti cu cineva din sediul scolii de soferi pentru programarea masinii la examen. Aceasta programare se face cu scoala de soferi si va presupune o taxa in plus pentru rezervarea masinii in ziua de sustinere a examenului practic. Orice scoala de soferi ar trebui sa procedeze asa, iar banii pentru rezervarea masinii nu trebuie incasati la inceput din cauza faptului ca dumneavoastra puteti opta pentru o alta masina de la o alta scoala de soferi pentru acest examen. Este de preferat sa sustineti examenul practic cu aceasi masina pe care ati condus toata scoala de soferi, deoarece intervine obisnuinta si este un avantaj pentru dumneavoastra.
La sfarsitul scolii de soferi o sa primiti dosarul cu care va puteti duce sa va inscrieti la politie pentru sustinerea probei teoretice si practice, dar numai dupa ce platiti toate taxele si obtineti documentele necesare completarii dosarului, acestea fiind independente de scoala.De asemenea, orice scoala de soferi trebuie sa instiinteze cursantii ca dosarul care-l va primi la sfarsitul cursurilor nu este valabil decat un an de zile.
Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024