Nu trimite SMS-uri cand conduci!

Se intampla des sa raspunzi la un SMS, sa preiei un apel telefonic sau sa verifici ce notificari ai pe Facebook in timp ce conduci? Incearca sa te opresti din acest obicei periculos! Folosirea telefonului in timpul sofatului poate avea consecinte foarte grave, chiar mortale, iar statisticile nu arata deloc bine!

In Romania, in ultimele 10 luni, peste 70.000 de soferi au fost amendati de catre politisti pentru ca vorbeau sau foloseau telefonul mobil in timp ce conduceau. Chiar daca la noi, din pacate, nu exista statistici referitoare la folosirea telefoanelor mobile in timpul condusului, putem urmarii statisticile din alte tari mult mai dezvoltate, precum Statele Unite ale Americii.

Desi folosirea telefonului mobil la volan poate parea un lucru banal, statisticile arata o altfel de realitate:
-> 25% din accidentele de masina din Statele Unite se produc din cauza folosirii telefoanelor mobile in timpul condusului.
-> Trimiterea SMS-urilor in timpul condusului creste de 6 ori sansa de a provoca un accident.
-> Cand scriem un SMS, atentia „zboara” timp de aproximativ cinci secunde. Daca am conduce cu 80km/h, masina ar merge necontrolat aproape pe lungimea unui teren de fotbal.
-> Soferii tineri au de 4 ori mai multe sanse de a provoca un accident auto atunci cand vorbesc sau trimit mesaje text.
-> Aproape 330.000 de leziuni provocate de accidente sunt cauzate de trimiterea SMS-urilor in timpul condusului in S.U.A.
-> 11 adolescenti mor in fiecare zi in S.U.A. ca urmare a folosirii telefonului mobil pentru trimiterea de SMS-uri in timpul condusului.
-> 1,6 milioane de accidente au loc in fiecare an din cauza folosirii telefonului mobil in timpul condusului in S.U.A.

Daca tu crezi ca tie nu ti se poate intampla, gresesti. Asigura-te ca nu folosesti telefonul mobil la volan. Fii prudent, viata ta, a pasagerilor si a celorlalti participanti in trafic este mult mai importanta decat un SMS, un apel sau un mesaj pe Facebook. Alege sa fii tu exemplul generatiilor viitoare de soferi! Incurajeaza sofatul prudent si sigur!

Surse statistici:  edgarsnyder.com, stirileprotv.ro.

Save

Save

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2022