Invinge-Ti Frica De Sofat!

Sofatul nu este pentru oricine, pentru ca este o responsabilitate mare. Esti responsabil atat pentru viata celorlalti pasageri din masina ta, cat si pentru cea a participantilor din trafic. Frica de accident sta la baza fricii de sofat de cele mai multe ori. Cand frica de sofat apare nejustificat, din cauza unor convingeri proaste, din cauza faptului ca nu cunosti deloc acest domeniu, ea se poate invinge.

 

Un instructor rabdator te poate ajuta sa iti depasesti temerile. Daca esti incurajat si motivat, frica poate sa dispara.

 

Important este sa inveti sa actionezi si mai ales sa reactionezi. La volan nu ai timp sa analizezi, sa gandesti de 10 ori inainte de a face o miscare.

 

Nu trebuie sa cazi in capcana de a te invinovati pentru greseli, ci trebuie sa te concentrezi pe a invata si a exersa cat mai multe manevre.

 

Fii bland cu tine! Nu ai cum sa reusesti din prima anumite manevre.

 

Pentru a-ti invinge frica de sofat poti folosi autosugestia, afirmatiile in oglinda, rugaciunea, sau orice crezi ca iti va da incredere in tine. Gaseste o metoda care sa te ajute sa depasesti emotiile si… ai incredere in tine!

 

Dupa cateva ore bune de sofat, evalueaza-ti competentele si roaga instructorul sa iti mai explice inca o data manevrele pe care nu le stapanesti. Cere-i instructorului cateva sfaturi; poti invata multe trucuri utile din experienta acestuia in condus.

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024