Cum Sa Conduci Pe Timp De Noapte

Condusul pe timp de noapte este destul de solicitant si riscant, mai ales in afara localitatilor. Vizibilitatea este redusa si se depune un efort suplimentar pentru a fi atenti la indicatoare, la marginea drumului, la pietoni sau biciclete fara semnalizare.

Prima regula pe care trebuie sa o urmati pentru siguranta voastra si a altor participanti in trafic este sa nu conduceti cu viteza mare. Trebuie sa puteti frana in timp util, atunci cand va apare ceva in fata.

Farurile masinii trebuie sa fie in permanenta aprinse, chiar si cand de-abia se lasa seara.

Legea ne obliga sa folosim farurile in afara localitatii si pe timp de zi.

In localitati urbane, folositi faza scurta cand conduceti noaptea, iar pe drumurile slab iluminate si fara trafic, folositi faza lunga. Retineti faptul ca legea specifica sa nu folositi niciun fel de lumini care pot orbi sau cauza disconfort pentru ceilalti participanti la trafic, inclusiv pietoni, biciclisti sau carute. Asadar, daca folositi faza lunga si vedeti in fata un vehicul sau pieton, schimbati pe faza scurta.

In apropierea intersectiilor cu un drum fara prioritate, in afara localitatii, atunci cand nu exista trafic in fata voastra, trebuie sa faceti flash-uri pentru a semnaliza apropierea voastra.

Depasirea altei masini, pe timp de noapte, poate fi un lucru riscant. Asigurati-va ca drumul in fata este liber si odata ce ajungeti in dreptul masinii pe care o depasiti, schimbati farurile pe faza lunga daca nu exista o alta masina in fata ta.

Daca un alt vehicul va depaseste, pastrati faza lunga pana cand acesta ajunge in dreptul vostru. Lumina suplimentara il va ajuta pe sofer sa va depaseasca in siguranta. Odata ce v-a depasit, schimbati farurile pe faza scurta.

Pentru a evita efectul de orbire, cauzat de luminile puternice din trafic, nu priviti direct catre faruri, ci usor catre partea dreapta a drumului. Daca luminile din spate se reflecta in oglinda retrovizoare, reglati pozitia oglinzii.

Pe timp ploios, farurile se murdaresc si pot fi ineficiente. Curatati-le cu regularitate.

Condusul pe timp de noapte e o abilitate care se stapaneste odata cu experienta. Daca veti respecta insa aceste reguli de baza, veti evita orice fel de probleme in trafic.

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024