Ai Voie Sa Conduci Dupa O Bere ?

Luna aceasta s-au dezbatut foarte multe aspecte legate de noul cod rutier. Pe langa semnificativa crestere a amenzilor, un aspect luat in considerare este nivelul alcolemiei permis prin lege.

Premierul Romaniei, Victor Ponta, a declarat ca „Pana la 0,2 (miligrame alcool pur in aerul expirat – n.r.) nu e nici macar contraventie. 0,2 inseamna un pahar de bere. Dar de la 0,5 in sus – nu 0,8 – sa fie infractiune, exact cum se intampla in toata Europa – pana la 0,2 vorbesc de omul obisnuit care se duce la o nunta si gusta la un pahar de vin, nu e nici macar contraventie. Dar de la 0,2 la 0,5 e contraventie, se suspenda permisul, iar de la 0,5 e infractiune”.

Conform proiectului dezbatut in octombrie 2013, noile praguri de alcoolemie elimina toleranta zero fata de alcool, permitand o alcoolemie de maxim 0,20 g/l alcool pur in sange (0,15 mg/l alcool pur in aerul expirat) care nu va mai fi inclusa la contraventie. Astfel, soferii nu au voie sa conduca autoturisme daca au o alcoolemie mai mare de 0,20 g/l, iar cei depistati la volan cu o alcoolemie mai mare de 0,50 g/l risca pana la 5 ani de inchisoare.

Soferii care conduc in stare de ebrietate, avand o alcoolemie intre 0,20 – 0,50 g/l alcool pur in sange (0,15 – 0,25 mg/l alcool pur in aerul expirat) vor avea permisul suspendat pe o perioada de sase luni.

Conform proiectului de lege, „conducerea unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana aflata sub influenta bauturilor alcoolice, care are o imbibatie alcoolica cuprinsa intre 0,2 -0,5 g/l alcool pur in sange, respectiv 0,15 – 0,25 mg/l alcool pur in aerul expirat se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a V-a de sanctiuni (21 la 50 puncte-amenda) si cu suspendarea exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 180 de zile”.

In cazul in care imbibatia alcoolica este de peste 0,5 g/l alcool pur in sange, fapta constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la unu la cinci ani.

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate / GDPRANPC
© Copyright 2024