Noile Modificari Ale Codului Rutier Care Au Intrat In Vigoare Din 28 Septembrie

Ordonanta nr.21/2014 publicata in Monitorul Oficial, inca din luna august, va produce efecte, incepand cu data de 28 septembrie anul curent. Astfel, noul Cod Rutier va suferi din nou modificari, aducand noi reglementari pe care fiecare sofer va trebuie sa le respecte. Va prezentam mai jos principalele schimbari aduse codului rutier.

Siguranta pasagerilor

 

Soferii vor fi obligati prin lege sa-si anunte pasagerii cu privire la obligatia legala de a purta centura de siguranta pe toate drumurile publice si pe toate locurile dotate cu centuri de siguranta din fabrica.

Transportul copiilor de pana la 3 ani, in masini care nu sunt echipate cu sisteme de siguranta, este strict interzisa.

 

“Copii cu varste de peste trei ani, avand o inaltime de pana la 150 cm pot fi transportati in autovehicule care nu sunt echipate cu sisteme de siguranta, doar daca ocupa, pe timpul transportului, orice alt loc decat cel de pe scaunul din fata”.

 

Astfel, soferii vor fi sanctionati daca copii sub 3 ani nu sunt transportati in dispozitive de fixare in scaune omologate.

Soferii care incalca aceasta lege vor fi sanctionati cu 3 puncte de penalizare si 4 sau 5 puncte amenda, adica intre 360 si 450 lei.

 

Neplata amenzilor

 

O alta noutate introdusa in Codul Rutier este suspendarea permisului auto, in urma neplatii amenzilor de circulatie. Astfel, autoritatile vor sa mareasca gradul de incasare al amenzilor, prin introducerea asa zisului “tichet de contraventie”.

 

Acest tichet va fi anexat permisului de conducere si va tine evidenta amenzilor platite. Lipsa lui poate atrage suspendarea exercitarii dreptului de a conduce pana la plata amenzii.

 

Inasprirea sanctiunilor pentru faptele cu caracter antisocial:

 

Urmatoarele fapte care pun in pericol siguranta traficului vor fi sanctionate drastic, incepand cu 28 septembrie.

·   Nerespectarea normelor privind trecerea la nivel cu calea ferata

·   Conducerea sub influenta bauturilor alcoolice

·   Conducerea pe autostrada pe contrasens

·   Conducerea unui autovehicul a carui inmatriculare este suspendata

·   Depasirea limitei de viteza cu peste 60 km/h

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate
© Copyright 2019