Dragi soferi, iata noile sanctiuni adoptate pe 15 noiembrie 2017 in parlament

Conform noului proiect de lege privind modificarea Codului Penal si Codului de Procedura Penala, aprobat in data de 15 noiembrie 2017, Guvernul propune o serie de noi amendamente care privesc in mod direct toti soferii din Romania.  

Va prezentam mai jos principalele modificari aduse:

Alineatele (1), (2) si (4) ale articolului 334 se modifica si vor avea urmatorul cuprins:

  • (1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai ori a unui tractor agricol sau forestier neinmatriculat sau neinregistrat, potrivit legii, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani sau cu amenda.
  • (2) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai ori a unui tractor agricol sau forestier cu numar fals de inmatriculare sau inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.
  • (4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tractor agricol sau forestier sau tractarea unei remorci ale carei placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare au fost retrase sau a unui vehicul inmatriculat in alt stat, care nu are drept de circulatie in Romania, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.

Alineatele (1) si (2) ale articolului 335 se modifica si vor avea urmatorul cuprins:

  • (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, a unui tramvai ori a unui tractor agricol sau  forestier  de  catre  o  persoana  care  nu  poseda  permis  de  conducere  se  pedepseste  cu inchisoarea de la unu la 5 ani.”
  • (2) Conducerea  pe  drumurile  publice  a  unui  vehicul  pentru  care  legea  prevede  obligativitatea detinerii  permisului  de  conducere  de  catre  o  persoana  al  carei  permis  de  conducere  este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule, tramvaie ori tractoare agricole sau forestiere in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

Alineatul (1) al articolului 336 se modifica si va avea urmatorul cuprins:

  • (1)  Conducerea  pe  drumurile  publice  a  unui  vehicul  pentru  care  legea  prevede obligativitatea  deținerii  permisului  de  conducere  de  catre  o  persoana  care  are  o  imbibație alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.”

Dupa articolul 336 se introduce un nou articol, 336-1, cu urmatorul cuprins:

  • (1) Fapta conducatorului unui vehicul de a consuma alcool sau alte substante psihoactive, dupa producerea unui accident de circulatie care a avut ca rezultat uciderea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, pana la recoltarea probelor biologice, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.
  • (2) Daca persoana aflata in una dintre situatiile prevazute in alin. (1) efectueaza transport public de persoane, transport de substante sau produse periculoase ori se afla in procesul de instruire practica a unor persoane pentru obtinerea permisului de conducere sau in timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, pedeapsa este inchisoarea de la 2 la 7 ani.
  • (3) Nu constituie infractiune consumul de substante psihoactive, dupa producerea accidentului de circulatie care a avut ca rezultat uciderea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia  sau  mai  multor  persoane  si  pana  la  recoltarea  probelor  biologice,  daca  acestea  sunt administrate  de  personal  medical  autorizat,  in  cazul  in care  acestea  sunt  impuse  de  starea  de sanatate sau de vatamarea corporala a conducatorului auto.”

Aceste sunt principalele modificari aduse Codului Penal si Codului de Procedura Penala care trebuie sa fie cunoscute de orice sofer din Romania. Daca vrei sa arunci o privire peste intregul pachet de modificari, acceseaza link-ul de mai jos:

http://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2017/11/LG-5.pdf

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate
© Copyright 2019