Cu Lupa Pe Codul Rutier

Un proiect de lege pentru modificarea Codului Rutier a fost aprobat de Senatul Romaniei. Soferii ar putea fi tratati mult mai bland.
Depasirea vitezei cu maximum 20 km/h nu va mai fi amendata.

Vezi toate modificarile
Depasirea vitezei cu maximum 20 km/h, nerespectarea obligatiei de semnalizare a manevrei de schimbare a directiei de mers, nerespectarea obligatiei pasagerilor de a purta centura de siguranta vor fi sanctionate de acum inainte doar cu avertisment scris, potrivit unui proiect de lege de modificare a Legii 1995/2002 privind circulatia pe drumurile publice, deja aprobat de Senat.

Tot cu avertisment vor fi sanctionate si:

conducerea autovehiculului in mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita obligatorie
imposibilitatea inmanarii actului de identitate, a permisului de conducere, a certificatului de inmatriculare, la cererea politistului, cand soferii nu au la ei acele acte, din motive obiective
folosirea telefoanelor mobile in timpul conducere
nerespectarea obligatiei conducatorului auto de a lasa liber traseul tramvaiului cand drumul are o singura banda.

Potrivit proiectului aprobat de Senat, amenda pentru aceste contraventii se aplica doar dupa ce a fost acordat, in prealabil, un avertisment scris. Avertismentul se anuleaza in termen de sase luni de la constatarea contraventiei pentru care a fost aplicat.

Termeni si conditii |  Politica de confidentialitate
© Copyright 2019